Hareketli Protez Yapıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

HAREKETLİ PROTEZ YAPILDIKTAN SONRA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

1-Yeni kullanmaya başladığınız total proteze (tam damak) alışmanız zaman alabilir. Protezinizden tam verim alabilmek için ilk günlerde çok sabırlı olmanız ve diş hekiminizle ilişkinizi sürdürmeniz gerekir.

2-Kullanmaya ilk başladığınız günlerde yumuşak gıdalar almalısınız.

3-Yiyecekleri küçük lokmalar halinde ve çift taraflı çiğnemelisiniz.

4-  Alt damak protezleri yanak ve dil hareketleri ile yerinden oynayabilir. Proteze alışmaya başladığınızda yanak dudak ve dil kasları ile yerinde tutabilirsiniz.

5-  Üst damak protezleri yeni kullanmaya başladığınızda ağzınıza düşebilir, yutkunma hareketleri ile üst protezin damağa daha iyi tutunmasını sağlayabilirsiniz

6-Ağızda hastanın kendi dişlerde varsa bunlara gelen kroşeler (kancalar) ilk birkaç gün ayna karşısında görerek çıkartılmalıdır.

7- Protez üzerindeki vuruk yapan yerler kesinlikle, cam, eğe, keski vb. aletlerle kazınmamalıdır. Vuruklar için diş hekiminize başvurmalısınız.

8- Her yemekten sonra ağızdan çıkarılmalı ve bir fırça yardımıyla iyice temizlenmelidir.

9-Akşamları temizlenen protezler bir bardak temiz suyun içine bırakılmalı ve sabah takılmalıdır10-Protez temizliğinde çamaşır suyu, diş pastası vb. aşındırıcı maddeler kullanılmamalıdır.(Eczanelerde satılan temizleyici tabletler kullanılabilir)