T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Burdur İl Sağlık Müdürlüğü Burdur Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Burdur İl Sağlık Müdürlüğü Burdur Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

İmplant Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güncelleme Tarihi: 30/01/2020

İMPLANT SONRASI DİKKAT EDİLECEKLER

Implant uygulanan bölgeye soğutma yapmak iyileşmeyi hızlandırır ve şişmeyi önler.
– Bölgeye travma oluşturacak darbe ve fiziksel zorlamalardan uzak durmak cerrahi başarıyı arttırır.
– Sert, parçacıklı ve yapışkan yiyeceklerden uzak durulması ağızda oluşacak bakterilerden korunululmasını sağlar.
– Oral hijyeninize dikkat etmek oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçerek iyileşmeyi hızlandırır.
– İyileşmeyi geciktirmelerinden ötürü sigara ve alkolden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
Implantların çene kemiğinize kaynama sürecinden sonra implantlar üzerine kalıcı porselen diş veya köprüleriniz sabitlenmektedir. Bu aşamadan sonra diş fırçalama, diş ipi kullanma gibi oral hijyeninize dikkat ederek diş hekiminizin kontrol muayenelerine dikkat etmelisiniz.

Operasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Operasyon sonrası 2 saat boyunca herhangi bir şey yemeyiniz, içmeyiniz. İlk 24 saat sıcak içeceklerden kaçınınız ve sadece yumuşak, soğuk yiyecekler(soğuk pure, süt ürünleri ve dondurma) tüketiniz. İlk hafta sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınınız.
 • Operasyon sonrasında koagülasyonu stimüle etmek ve kanamayı durdurmak için yumuşak, steril bir tampon ile nazikçe baskı uygulanması önerilmektedir.
 • İlk 24 saat tükürükte kan görülmesi mümkündür-normal bir durumdur. Hatta sabah uyandığınızda yastığınızda kan izleri görebilirsiniz. İlk 24 saat, yara bölgesinin iyileşme sürecinin başlaması için tükürmeyiniz ya da ağzınızı çalkalamayınız.
 • Operasyon akşamı dişlerinizi fırçalamayınız ya da gargara kullanmayınız.
 • 36 saat sonra ağzınızı 2 hafta boyunca günde iki defa ağız gargarası ile ya da tuzlu su ( bir bardak ılık suya ¼ çay kaşığı tuz ) ile gargara yapılması tavsiye edilir. 1 dakika boyunca gargara yapınız, tükürünüz ve sonrasındaki 30 dakika boyunca herhangi bir şey yemeyiniz, içmeyiniz.
 • İlk 24 saat sigara içmeyiniz, alkol almayınız. Operasyon bölgesi tamamen iyileşene kadar sigara içilmemesi tavsiye edilir.
 • Eğer diş hekimi tarafından antibiyotik ya da ağrı kesici reçete edildiyse, önerilen şekilde kullanınız.
 • İlerleyen günlerde operasyon bölgesinde kanama meydana gelirse, steril tampon ya da ıslak çay poşeti ile operasyon bölgesi üzerine baskı uygulayınız.
 • İlk 2-3 gün hematoma ya da şişlikler operasyon bölgesinde, yanakta ya da göz altında gözlemlenebilir bir hafta sonra kaybolurlar. İzlerin kaybolmasını hızlandırmak için operasyon alanına ilk gün boyunca buz uygulanması (10 dakika buz ile uygulama yapılmalı, 10 dakika beklenmeli, bir kaç saat boyunca devam edilmeli) ve ilk 2 gece başınız yukarında olacak şekilde uyumanız önerilmektedir.
 • Absorbe olan dikişlerin ağızda 2 hafata kadar kalmaları beklenir ve alınmaları gerekmemektedir. Eğer absorbe olmayan dikiş var ise diş hekimi tarafından 5-7 gün sonra alınmalıdırlar. Her iki durumda da operasyon sonrasındaki ilk hafta dikiş olan bölgeyi fırçalamayınız.
 • Herhangi bir problem meydana gelirse ya da herhangi bir sorunuz olursa diş hekiminize sormaktan çekinmeyiniz.

İlk 24 saat için soğuk uygulaması tavsiye edilmektedir.
Hastaya yumuşak bir diyet uygulaması ve sıcak içeceklerden kaçınması ve de ağzın diğer tarafını kullanması önerilir.
Dikişler 7 gün sonar alınmalıdır. Analjezikler/Antibiyotikler hekim tarafından tedbir amaçlı reçete edilebilir. 0.12% Chlorhexidine Digluconate ile operasyon alanı ağız garagarasının implant uygulaması sonrası gelişen enfeksiyona bağlı komplikasyonların insidansını anlamlı oranda düşürdüğü gösterilmiştir. Operasyon sonrası iki hafta boyunca günlük iki defa bir dakika boyunca gargara yapılması tavsiye edilmektedir.